Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży

Ciąża nie zawsze przebiega tak, jak życzyliby sobie przyszli rodzice i lekarz prowadzący. Ryzyko komplikacji lub powikłań jest wysokie zwłaszcza wtedy, gdy u kobiety występowały wcześniej poważne schorzenia. Dla zdrowia przyszłej matki i jej dziecka kluczowa jest więc odpowiednia opieka zdrowotna, w tym dostęp do właściwej farmakoterapii. Ogłoszona we wrześniu 2020 lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży to istotna pomoc dla ciężarnych kobiet, zwłaszcza tych mniej zamożnych.

Do niedawna kobiety w ciąży musiały na własną rękę kupować potrzebne leki. Sytuacja zmieniła się od września 2020 r., kiedy Ministerstwo Zdrowia stworzyło specjalną listę leków dostępnych bezpłatnie dla kobiet w ciąży – to tak zwana lista „C”. Obejmuje ona 114 pozycji, wśród których znalazły się te najbardziej istotne dla zachowania zdrowia kobiet w czasie ciąży: m.in. insulina na cukrzycę, progesteron pomagający podtrzymać ciążę, lewotyroksyna na zaburzenia pracy tarczycy, a także metoprolol stosowany przy nadciśnieniu. To bardzo dobra  wiadomość, ponieważ kobiety w ciąży wymagają szczególnej opieki zdrowotnej, w tym także precyzyjnej farmakoterapii.

Ciążę nazywamy „stanem błogosławionym”, ale czasami, niestety, skutkuje ona pewnymi powikłaniami zdrowotnymi – zwraca uwagę prof. dr hab. n med. Krzysztof Czajkowski, kierownik II Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – Jest to wprawdzie naturalny stan fizjologiczny, ale towarzyszące mu objawy bywają dokuczliwe na tyle, że wymagają leczenia. Zdarza się też, że w następstwie ciąży pojawiają się nowe schorzenia, niezwiązane z nią bezpośrednio. Niekiedy też odnawiają się dolegliwości, które u kobiety wcześniej były zaleczone. Z drugiej strony, zmiany ciążowe mogą też ograniczyć lub spowolnić istniejące schorzenia – nie ma tu reguły.

Niepożądane skutki uboczne ciąży mogą dotyczyć wszystkich  układów narządowych, w tym zwłaszcza oddechowego, pokarmowego czy układu krążenia. Wynika to z fizjologii: rozwijający się płód wymusza istotne zmiany w funkcjonowaniu kobiecego organizmu. Do powszechnych dolegliwości należą – ze strony układu pokarmowego – nudności, wymioty, zgaga, zaparcia, a także duszności, omdlenia, żylaki, nietrzymanie moczu, cukromocz czy bóle kręgosłupa. Możliwych objawów jest jednak znacznie więcej. Zazwyczaj nie wymagają one pomocy lekarskiej czy stosowania leków, najczęściej też ustępują samoistnie jeszcze w czasie ciąży lub po porodzie. W niektórych przypadkach dolegliwości mogą jednak utrzymywać się jeszcze długo po rozwiązaniu, a czasem wręcz pojawiają się dopiero po kilku lub nawet kilkunastu latach (tak bywa np. z rozstępami czy nietrzymaniem moczu).

Jeśli ciężarna wymaga farmakoterapii, to z oczywistych względów leczenie powinno być dobrane z wielką starannością, tak by nie zaszkodzić ani dziecku, ani matce –przypomina prof. Czajkowski. – Poza tym potrzebne leki powinny być dostępne dla każdej przyszłej matki, niezależnie od jej sytuacji ekonomicznej. Z tego względu ogłoszona niedawno „Lista C” jest dużym krokiem naprzód w opiece zdrowotnej nad kobietami w ciąży.    

error: Treść jest chroniona !!